Dołącz do nas

Oczekiwania wobec członków zespołu

Zaangażowanie

Przyjmując nowych członków do grupy, oczekujemy zaangażowania w różne działania naszego OSP. Członkostwo w grupie nie ogranicza się tylko do szkolenia własnego psa – dużo czasu i energii poświęcamy również na wspieranie organizacyjne grupy, pomoc innym członkom grupy w szkoleniu, udział w pokazach, konserwację sprzętu, zdobywanie funduszy, kontakty z prasą. Osoby nie mające psów (lub przewodnicy których pies jest czasowo niezdolny do pracy) pełnią ważne role w zespołach ratowniczych jako nawigatorzy, planiści, członkowie szybkiej trójki lub tyraliery, kierowcy.

Wszyscy członkowie grupy poszukiwawczo-ratowniczej mają obowiązek regularnie uczestniczyć w treningach (75 % obecności w skali 6 miesięcy). Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu – w dni powszednie o godz 19 oraz w niektóre weekendy. Obowiązkowy jest również udział w kilkudniowych (najczęściej weekendowych) szkoleniach wyjazdowych i manewrach.

Wstąpienie w nasze szeregi powinno być starannie przemyślane, bowiem stanowi decyzję o długofalowych konsekwencjach. Samo szkolenie zespołu trwa przeciętnie dwa lata do momentu zdania egzaminów państwowych dopuszczających do udziału w akcjach. Dlatego pomyśl, czy chcesz poświęcić nam najbliższe 5, a może więcej, lat swojego życia.

Okres próbny trwa 12 miesięcy, podczas których kandydaci przede wszystkim uczą się podstaw, pozorują i asystują bardziej doświadczonym przewodnikom w pracy.

 

Uczestnictwo w szkoleniach

Szkolenie zespołów ratowniczych to długi, żmudny proces wymagający sporego samozaparcia. Będziesz sam odpowiedzialny za odpowiednio staranne wyszkolenie siebie i psa, nikt tego za Ciebie nie zrobi. Nasi instruktorzy będą służyć radą, ale nie zrobią nic za Ciebie. Zastanów się więc, czy znajdziesz w sobie odpowiednio dużo motywacji i sumienności.  

Prócz szkoleń z psami wszyscy członkowie grupy mają obowiązek nabywać wiedzę i umiejętności konieczne do pracy ratowniczej – takie jak kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, nawigacja, planistyka, taktyka poszukiwań, łączność i wiele innych.

 

Predyspozycje psychiczne i fizyczne

Do przesyłania zgłoszeń zapraszamy osoby pełnoletnie, zdrowe, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Szkolenie i praca ratownika są bardzo obciążające. Trenujemy i pracujemy w każdych warunkach, niezależnie od pogody, w ciemnościach, w deszczu, śniegu, upale. Zastanów się, czy możesz, lubisz i chcesz tak działać.

Aby zostać ratownikiem dopuszczonym do udziału w akcjach poszukiwawczych, musisz między innymi ukończyć szkolenie podstawowe strażaków ochotników OSP, zdać egzamin sprawnościowy i test w komorze dymowej.

Jedną z najważniejszych cech decydujących o przyjęciu do grupy jest umiejętność pracy zespołowej. Oznacza to, że pracujesz na rzecz grupy, innych psów i ludzi. Twoje sukcesy będą szły na konto grupy, bo w działaniach ratowniczych nie ma miejsca na indywidualną sławę. Jako członek formacji mundurowej będziesz podlegał rozkazom przełożonych, które musisz wykonać, nawet jeśli ich nie rozumiesz albo wydają ci się niesłuszne – osoba, która je wydała ma jednak na ogół dużo większe doświadczenie i wiedzę niż Ty.

Ważną cechą idealnego kandydata jest też potrzeba samodoskonalenia. Często zdarzają się nam trudne momenty, wymagające przełamywania własnych ograniczeń, konfrontowania się ze swoimi wadami i słabościami w konstruktywny sposób. Czy jesteś na to gotowy?

 

Kwestie finansowe

Wszyscy członkowie grupy to wolontariusze – oznacza to, że nie dostajemy za swoją pracę i swój czas wynagrodzenia, a w praktyce sami finansujemy szkolenia, dojazdy, podstawowe wyposażenie (np. ubrania i buty do ćwiczeń w terenie) i drobny sprzęt z własnych kieszeni. 

 

Transport

Każdy członek grupy musi dysponować  własnym środkiem transportu i mieć możliwość dojazdów w okolice Warszawy przy braku transportu publicznego – z kennelem dla psa i całym wyposażeniem potrzebnym na trening. Samodzielnie będziesz pokrywać koszty paliwa.

 

Godzenie ratownictwa z życiem (zawodowym, osobistym, rodzinnym)

Ratownictwo to nie jest hobby po godzinach. To sposób na życie. Członkostwo w grupie pożera czas wolny. Zastanów się, czy możesz regularnie i niezawodnie poświęcić czas na dwa czterogodzinne treningi w tygodniu, sezonowo pokazy, dodatkowe szkolenia, wykłady. To średnio  30-50 godzin w miesiącu.

Wyjazdy na akcje mogą zdarzyć się w każdej chwili, w nocy, w święta, w czasie pracy. Może się zdarzyć, że wezwanie przyjdzie w momencie gdy będziesz nakrywał do stołu dla rodziny, będziesz w połowie namiętnej randki lub właśnie wyruszał z dziećmi na wycieczkę za miasto. Czy na pewno chcesz rzucić wszystko i jechać na akcję?

Absolutnie niezbędne jest, aby Twoi bliscy rozumieli i wspierali Twoją decyzję o wstąpieniu do Straży. Ich wsparcie i wyrozumiałość będą bardzo potrzebne gdy kolejne popołudnia i weekendy będziesz spędzać na treningach i manewrach. Na pewno przyda się również ich pomoc w opiece nad psem podczas Twoich wyjazdów szkoleniowych oraz współpraca przy pewnych aspektach szkolenia i wychowania Twojego psa.

Ratownictwo jest praktycznie niemożliwe do pogodzenia z innym (czasochłonnym) hobby.  Jeśli ze swoim psem uprawiasz lub zamierzasz uprawiać jakiś sport – prawdopodobnie będziesz musiał z tego zrezygnować – albo ze względu na brak czasu, albo dlatego że będzie to kolidowało ze szkoleniem ratowniczym, które musi mieć absolutne pierwszeństwo.

 

Pies

Nie musisz mieć psa, by dołączyć do naszej grupy. W zespołach ratowniczych potrzebujemy poza przewodnikami psów także ratowników innych specjalności. Jeśli zechcesz, możesz za jakiś czas zdecydować się na wzięcie psa do pracy i rozpoczęcie szkolenia.

Jeśli masz już psa – będziemy sprawdzać czy ma on predyspozycje do tej pracy. Idealny pies powinien być socjalny (chętnie dążyć do kontaktu i zabawy z obcym (!) człowiekiem), zdrowy, niebojaźliwy, nieagresywny, bez lęków względem ludzi, chętnie uczący się nowych rzeczy.

 

Co zyskujesz

Jeśli mimo wszystko chcesz do nas dołączyć, czeka na Ciebie niesamowita pasja i ciekawie spędzony czas w doborowym towarzystwie. Staniesz się częścią zespołu – wszyscy będziemy pracować dla Ciebie, tak jak i Ty będziesz pracować dla nas. Poznasz ludzi, z którymi sprawdzisz się w różnych warunkach i będziecie mogli na sobie nawzajem polegać. W procesie szkolenia będziesz nabywać wiedzę i umiejętności, które nierzadko trudno jest zdobyć gdziekolwiek indziej. Spotkasz niezwykłych ludzi i poznasz ich historie. Będziesz rozwijać się jako specjalista, ale i jako człowiek – bo satysfakcja, którą wynosi się z pracy w zespole ratowniczym nie ma sobie równych.

Czekamy na Ciebie!

Kolejny nabór planujemy jesienią 2019 roku. Zapraszamy!

 

Reklamy